معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۴۰۰/۴/۴
عفونتهای بیمارستانی

مقدمه:
عفونت بیمارستانی یکی از معضلات قرن حاضر می باشد طی سالهای اخیر بکارگیری روشهای تهاجمی از یک سو باعث نجات جان انسان ها شده است و از سوی دیگر با ایجاد عفونت های مقاوم و شدید بیمارستانی پی آمدهای مرگ بار بسیاری را بدنبال داشته است. بر اساس آمار اعلام شده، سالانه دو میلیون مورد عفونت بیمارستانی در آمریکا به وقوع می پیوندد که منجر به افزایش موارد ناخوشی، مرگ و میر به دنبال انواع عفونت بیمارستانی از 8/14 تا 71% متغیر بوده است.عفونت بیمارستانی در مرگ و میر بیش از 88000 انسان (در سال 1995) سهیم بوده است یعنی یک مورد مرگ در هر 6 دقیقه.
درمان عفونت های بیمارستانی نیز (بسته به نوع عفونت) هزینه ای معادل 5/4 بیلیون دلار (در سال 1995) تحمیل نموده است و بنابراین می توان چنین نتیجه گیری نمود که حتی برنامه های جزئی ولی موثر کنترل عفونت ، مفید و مقرون به صرفه خواهند بود همچنین طول مدت بستری شدن بیماران در بیمارستان از 1 تا 30 روز (بسته به نوع عفونت) افزایش می یابد و این در حالی است که بیماران نیازمند دیگری به دلیل نبودن تخت خالی جان می سپارند.
برنامه مراقبت یکی از موثر ترین روشهای شناسائی جهت پیشگیری و کنترل عفونتهای بیمارستانی در سطح ملی است که این روش نیز توسط CDC انجام یافته است با اجرای این مراقبتها، امکان ارزیابی ماهیت و حجم مسئله همچنین تامین امکان مقایسه داده ها بمنظور ارزیابی خدمات پیشگیری و کنترل میسر می شود با توجه به مراتب فوق ، عناصر عمده برنامه های کنترل عفونت را می شود بشرح ذیل خلاصه نمود :
1-ایجاد سیستم موثر مراقبت
2-استقرار مقررات و مصوبه هائی بمنظور کاهش خطر ابتلاء به عفونت های بیمارستانی
3-فراهم آوردن و مداومت برنامه های آموزشی جهت کارکنان بیمارستان
4-ارزیابی دوره ای برنامه ها و انجام تحقیقات بنیادی
بدون شک اجرای این مهم خصوصاً در کشورهای جهان سوم که دچار مشکلات و محدودیت های مالی عمده ای هستند با مشکلاتی روبروست ولی خود مسئله یعنی عدم پرداختن به مشکل سبب گشته که منابع مالی عظیمی را صرف نمایند.
1- control disease center
هدف اصلی کنترل عفونت بیمارستان:
هدف اصلی از کنترل عفونت های بیمارستانی کاهش ابتلاء و عوارض ناشی از آنها می باشد.

اهداف اختصاصی کنترل عفونت بیمارستان:
1-تقویت و حفظ عادات صحیح بهداشتی کارکنان و احساس مسئولیت در کنترل عفونت.
2-اجرای نظارت و انجام بررسی مبتلایان به عفونتها، یا افراد قرار گرفته در معرض آلودگی ها یا ابتلاء و همچنین بروز همه گیری در بین کارکنان و یا بیماران.
3-اجرای برنامه های حفاظتی برای کارکنان از نقطه نظر ابتلاء با قرار گرفتن در معرض بیماریهای شغلی
4-مشخص نمودن عوامل و شرایط پر خطر و استقرار برنامه های پیشگیری موثر.
5-اجتناب از صرف هزینه های نابجا و پیشگیری از بیماری هایی که با سبب شدن غیبت کارکنان باعث افزایش هزینه ها می شوند.

مدیریت برنامه های کنترل عفونت و شرح وظایف :
بر مبنای سسیستم سازمانی ارائه خدمات بهداشتی درمانی وزارت متبوع در سطح شهرستان رئیس مرکز بهداشت شهرستان وظایف هماهنگی مراکز بهداشتی درمانی را در زمینه کنترل بیماریها بعهده دارد در این مراکز بطور عمده وظایف مربوطه در زمینه مبارزه با بیماریهای واگیردار به کارشناسان مسئول مبارزه با بیماریهای واگیردار تفویض گردیده است. در زمینه درمان نیز این وظیفه توسط معاونت درمان دانشگاه تفویض گردیده است. در زمینه درمان نیز این وظیفه توسط معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی به کارشناس درمان واگذار می گردد.
به این ترتیب کار کنترل عفونت در بیمارستان و در سطح شهرستان با هماهنگی و همکاری نزدیک این دو نفر به انجام خواهد رسید. در سطح استان این هماهنگی ها در زمینه بررسی،ارزیابی و تحلیل وضعیت بعهده کارشناس مسئول مبارزه با بیماریها در معاونت بهداشتی و مدیر درمان در حوزه معاونت درمان خواهد بود.
در سطح بیمارستان کار کنترل عفونت بعهده پزشک یا پرستار کنترل عفونت واگذاری می گردد که تحت نظر کمیته کنترل عفونت انجام وظیفه خواهند نمود.
تاریخ به روز رسانی: 1391/04/07
تعداد بازدید: 13721
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1400/04/03
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal