مرکز مطالعه کوهورت آینده نگر سلامت شهرکرد
۱۴۰۲/۱/۱
درباره ما و پروتكل مطالعه كوهورت
طرح تحقیقاتی مطالعه طولی و همگروهی مبتنی بر جمعیت (پرشین کوهورت) شهرکرد (Shahrekord Cohort Study: SCS) مشتمل بر مطالعه سلامت و بیماری های غیرواگیر استان چهارمحال و بختیاری و مطالعه کوهورت پرشین شهرکرد است. این طرح تحقیقاتی دارای پروپوزال های مصوب و کداخلاق در پژوهش می باشد. گواهی کمیته اخلاق در پژوهش برای فاز انرولمنت را از اینجا دانلود و گواهی کمیته ملی اخلاق در پژوهش برای فاز ارزیابی مجدد را از اینجا دانلود یا مشاهده نمائید. مطالعه کوهورت ما مانند سایر طرح های تحقیقاتی مصوب دانشگاه، یک پژوهش در مقیاس و مبتنی بر جمعیت بوده و دارای مجری اصلی است.  به عنوان ساختار اداری و سازمانی دانشگاه تلقی نمی گردد. همه طرح های مبتنی بر جمعیت و کوهورت های ایران را ببینید. (دانلود عناوین کوهورت ها)
پروتکل فاز انرولمنت و پروتکل فاز ارزیابی مجدد:
این مطالعه اپیدمیولوژیک آینده نگر 20 ساله بوده که از اردیبهشت ماه سال 1394 مقدمات آن فراهم و در دی ماه 1394 در شورای پژوهشی دانشگاه مصوب و با ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد مرحله اجرایی شده است. این مطالعه مبتنی بر جمعیت بوده و حجم نمونه اولیه آن حداقل 10075 نفر است و به عنوان یکی از سانترهای پرشین کوهورت ملی در جنوب غربی ایران با هدف بررسی وضعیت سلامت عمومی جمعیت بالغین و بیماری‌های مزمن و غیر واگیر (بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، فشار خون بالا، دیابت، کبدچرب، مالتیپل اسکلروزیس، بیماری های روانی ، کلیوی، آسم و بیماریهای ریوی و علل منجر به مرگ) و عوامل خطر آن‌ها در افراد 35 تا 70 سال شهر شهرکرد با حجم نمونه 7034 نفر و مناطق روستایی شهرستان اردل با حجم نمونه 3041 نفر در استان چهارمحال و بختیاری پایه ریزی شده است. همگروه مزبور سالیانه فالوآپ و موارد پیامد مورد نظر ارزیابی می گردد. فاصله زمانی انرولمنت اول با بعدی حداقل 5 سال است.
این طرح تحقیقاتی دو ناظر دانشگاهی و ملی دارد. پروتکل مطالعه کوهورت شهرکرد را از اینجا دانلود کنید. پروفایل و یافته های اولیه را از اینجا دانلود نمائید.
کوهورت یک نوع مطالعه پژوهشی همگروهی یا مطالعه طولی یا مطالعه پیگیری و از نوع مطالعات مشاهده‌ای اپیدمیولوژیک است که در آن گروهی از افراد مواجه یافته (exposed) به همراه گروهی از افراد مواجهه نیافته (non-exposed) به یک عامل بالقوه بیماری، در طول یک دوره زمانی پیگیری می‌شوند و بروز(incidence) بیماری در دو گروه، بدون اینکه مداخله‌ای صورت بگیرد، با یکدیگر مقایسه می‌گردد. مطالعه‌های همگروهی، مستلزم پیگیری گروه‌های افراد در طول زمان می‌باشند و دو هدف توصیفی، یعنی توصیف بروز پیامدهای خاص در دوره زمانی معین، و تحلیلی یعنی تحلیل روابط بین عوامل خطر و پیامدهای آن‌ها را دارند. این طرح به دو شکل اصلی آینده‌نگر و گذشته‌نگر قابل انجام است.
درواقع در مطالعات کوهورت، افراد بدون بیماری (disease free) را ازنظر مواجهه (exposure) که می‌تواند علت بالقوه بیماری باشد به دو یا چند گروه تقسیم می‌کنند. در یک مطالعه کوهورت حداقل یک گروه exposed وجود دارد که با افراد unexposed (reference cohort) مقایسه می‌شوند. می‌توان بجای یک گروه مقایسه، چند گروه exposed را انتخاب نمود. خیلی از کوهورت‌ها با یک کوهورت واحد که ازنظر تاریخچه exposure هتروژن هستند شروع می‌شوند و بعد از به وجود آمدن بیماری subgroup ها تعریف می‌شوند (مثل کوهورت پزشکان یا پرستارها یا کارگران کارخانه).
مطالعه‌های همگروهی آینده‌نگر:
واژه کوهورت (همگروه) یک واژه رومی بوده که برای دسته‌ای از سربازان که در یک گروه (یکی از لشکرهای ده‌گانه لژیونرهای روم باستان) رژه می‌رفتند مشتق شده است. در پژوهش بالینی، یک همگروه (کوهورت) به معنی گروهی از افراد تحت مطالعه است که با یک ویژگی مشترک و گذشت زمان پیگیری می‌شوند. در یک مطالعه همگروهی آینده‌نگر، پژوهشگر نمونه‌ای از افراد را انتخاب یا مشخص می‌کند. سپس در هر فرد عواملی نظیر بسامد خوراک، عادت به ورزش کردن، خواب و مقادیر لیپید خون را تحت عنوان "مواجهه" اندازه می‌گیرد که ممکن است پیامد متعاقب را پیش‌بینی کنند. محقق با بررسی‌ها یا معاینه‌های دوره‌ای، این افراد را برای یافتن پیامد (های) موردنظر پیگیری می‌کند.
تاریخ به روز رسانی: 1401/11/28
تعداد بازدید: 12856
آدرس : شهركرد،خيابان مولوي، بعد از تقاطع خيابان شهيد رجايي ومولوي، قبل از كوچه 15 مولوي- پلاك 147
كدپستي :8815874119         تلفن :33333460-038
تاریخ بروز رسانی 1402/01/01
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal