مرکز مطالعه کوهورت آینده نگر سلامت شهرکرد
۱۴۰۲/۱/۱
آزمايشگاه و بيوبانك
آزمایشگاه پژوهشی و بیوبانک مطالعه کوهورت آینده نگر سلامت شهرکرد وابسته به مرکز تحقیقات مدل سازی در سلامت در طبقه دوم دانشکده پزشکی جنب آزمایشگاه میکروبیولوژی قرار دارد. آزمایشگاه و بیوبانک به طور مستقیم تحت مسئولیت مجری اصلی طرح می باشد. دسترسی به نمونه های زیستی بر اساس پروتکل پرشین کهورت بوده و تا قبل از رخدادهای (Event) مورد نظر دسترسی به نمونه های زیستی امکان پذیر نیست.
مسئولین بیوبانک:
1: سرکار خانم هاشمی
2: جناب آقای کریمی
3: جناب آقای گوجانی
4: جناب آقای دکتر قطره
این آزمایشگاه برای انجام آزمایشات روتین همچون قند خون ناشتا (FBS)، کراتینین، اوره، چربی خون، آزمایشات سلولی و ادراری در نظر گرفته شده است. همچنین هدف طولانی مدت از راه اندازی این آزمایشگاه تاسیس بیوبانک مرکزی از نمونه های خون، پلاسما، سرم و بافی کت، بیوبانک ادرار و نیز بیوبانک مو و ناخن است.
راه اندازی یک بیوبانک که نوعی محل نگهداری و ذخیره نمونه های بیولوژیک است، بخش بسیار مهمی از تحقیقات بالینی در چند دهه گذشته شده است. در صورت نگهداری در شرایط مطلوب، می توان انواع نمونه های بیولوژیک مانند خون، ادرار، مدفوع، مو، ناخن و ... را تا مدت زیادی انبار کرد و برای تحقیقات مختلفی از جمله تحقیقات بالینی، اپیدمیولوژیک و ژنتیکی استفاده نمود. نمونه هایی که در یک بیوبانک ذخیره می شوند، برای مطالعاتی که نیاز به سنجش بایومارکرهای جدید مثل بایومارکرهای سرطانی یا ژنتیکی در جمعیت بالایی از یک جامعه را دارند، بسیار ایده آل هستند.
 
 
ذخیره سازی بلند مدت نمونه های زیستی:
برای ذخیره سازی بلندمدت نمونه ها ابتدا باید باکس های مناسب مقاوم به سرما و رطوبت و رک های طبقاتی فلزی متناسب با نوع سیستم فریزر تهیه گردید. کرایوتیوپ های بارکد دار در باکس مربوطه و راک مربوط به طبقات فریزر قرار میگیرند و مشخصات کامل هر نمونه در باکس، ردیف و طبقه فریزر در نرم افزار بیوبانک ثبت می گردد.
نمونه ها از هر شرکت کننده در 2 محل مجزا از لحاظ جغرافیایی نگهداری می شوند تا بدین وسیله از اتلاف منبع، جلوگیری شود. اولین محل بیوبانک درحال کار (فعال) است که این محل به عنوان اولین بیوباناک برای استفاده در هر پروژه تحقیقاتی به کار می رود. دومین محل نیز بیوبانک پشتیبان می باشد و زمانی بکار می رود که نمونه ها در بیوبانک فعال کاهش یافته باشد. با توجه به پیشرفت های جدید در نحوه ذخیره سازی و دسترسی بیوبانک های مدرن، بیوبانک جهانبین نیز کرایوتیوب های ذخیره سازی را تغییر داده و از کرایوتیوب های جدید که بارکد درآن ها تعبیه شده است استفاده نماید. این کرایوتیوب ها که به (2D بارکد) تیوب هایی با بارکد دوبعدی معروفند در سری جدید بیوبانک استفاده می شوند.
استفاده از این کرایوتیوب ها میزان خطا را به طور چشم گیری کاهش می دهاد البته قابل ذکر است که نحوه استفاده از این تیوب ها توسط پرسنل آزمایشگاه باید با دقت بالا انجام پذیرد.
درهنگام جداسازی برای جلوگیری از میزان خطا موارد زیر باید انجام پذیرد:
کرایوتیوب های بارکددار دو بعدی را که استریل می باشند، زیر هود از باکس های مربوطه خارج کرده و به ترتیب لیست و به صورت ردیفی به تعداد 12 عدد برای هر فرد مراجعه کننده داخل رک های جداسازی قرار می دهیم.
ابتدا خون کامل را به میزان 1 میلی لیتر داخل دو عدد کرایوتیوب انتقال داده و بقیه نمونه ها را سانتریفیوژ نموده و سپس پلاسما را به میزان 1 میلی لیتر داخل شش عدد کرایوتیوب انتقال می دهند. بعد از این کار بافی کوت را جداسازی و در پایان سرم را به میزان 1 میلی لیتر در دو عدد کرایوتیوب منتقل می شود
پس از اتمام جداسازی کرایوتیوب ها را داخل باکس مربوطه و در جایگاه اصلی قرار می گیرند.
نمونه های یک فرد در یک ردیف 12 تایی قرار می گیرد.
تعداد کرایوتیوب های داخل باکس 96 عدد می باشد، بنابراین نمونه 8 نفر داخل یک باکس قرار می گیرد.
بیوبانک کهورت شهرکرد به سیستم برق اضطراری- سیستم هشدار زودرس دما و رطوبت- تهویه متبوع- اسپلیت و سیستم های خنک کننده- دوربین مدار بسته و سنسورهای دمای محیط و همچنین کپسول co2 مجهز است.
تاریخ به روز رسانی: 1401/10/16
تعداد بازدید: 6033
آدرس : شهركرد،خيابان مولوي، بعد از تقاطع خيابان شهيد رجايي ومولوي، قبل از كوچه 15 مولوي- پلاك 147
كدپستي :8815874119         تلفن :33333460-038
تاریخ بروز رسانی 1402/01/01
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal